Jesteś tu: Strona główna

Jaką pojemność wanny wybrać?

wtorek, 07 lutego 2023

Decydując się na wannę w łazience, trzeba wziąć pod uwagę jej pojemność i wymiary ogólne. Ważny jest nie tylko komfort użytkowników, preferujących kąpiele w ciepłej wodzie, ale też wymiary i zarys samej łazienki. W sprzedaży znajdziemy wanny o różnej pojemności i kształtach. Jaką pojemność wanny wybrać, aby spełniała wymagania domowników i zapewniała odpowiednie walory estetyczne w domowej łazience?

Ile litrów ma standardowa wanna?

Nie wszystkie wanny są takie same. Ich pojemność zależna jest od wymiarów ogólnych, czyli długości, szerokości i głębokości. Dobór odpowiedniej wanny powinien być dostosowany zarówno do wymagań domowników, jak i wymiarów łazienki. Najmniejsze dostępne na rynku wanny mają pojemność 75 litrów. Są to produkty mało praktyczne, zwłaszcza jeżeli zależy nam na tym, aby móc się w wannie wygodnie położyć i poleżeć swobodnie w ciepłej kąpieli. Mimo wszystko mogą być odpowiednie dla mikrołazienek, które spotykamy w niektórych mieszkaniach.

Największe wanny mają pojemność nawet do 400 litrów. Jest to już wyposażenie łazienki typu premium, które sprawdzi się raczej w dużych łazienkach, a właściwie w salonach kąpielowych, ponieważ takie wanny są zazwyczaj dość szerokie i zajmują sporo miejsca. Z pewnością jednak zapewniają możliwość wygodnej, relaksującej kąpieli, czasem nawet z osobą towarzyszącą, jak wanny dwuosobowe. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy także wanny, których pojemność znajduje się w przedziale pomiędzy 75 a 400 litrów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wannę do łazienki?

Jeżeli poszukujesz wanny do łazienki względem jej pojemności, uwzględnij nie tylko jej parametry. Warto wziąć pod uwagę także sposób rozliczania za wodę. W niektórych gospodarstwach mieszkalnych kwota do zapłaty określana jest na podstawie danych z wodomierza, w innych ciepła woda użytkowa podgrzewana jest w podgrzewaczu przepływowym. Dlaczego to takie ważne? Liczy się bowiem nie tylko wygoda i fakt, czy wybrany model zmieści się w domowej łazience. Zastanów się, czy wanna o określonej pojemności, będzie wyposażeniem, na które możesz sobie pozwolić, biorąc pod uwagę rachunki za wodę. Relaksującą kąpiel można wziąć w wannie o pojemności 400 litrów, ale też w takiej, która będzie miała pojemność o połowę mniejszą, przy czym ta druga po całkowitym wypełnieniu, będzie rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Jak wybrać pojemność wanny?

Według ekspertów rozwiązaniem typu standard jest wanna o wymiarach 170 x 75 cm. Taki element wyposażenia pomieści od 170 do 220 litrów wody, przy czym jego wymiary są na tyle optymalne, że zmieści się także w mniejszej łazience, np. w bloku. W takiej wannie dorosła osoba nie będzie miała problemu z rozprostowaniem nóg i ułożeniem się wygodnie podczas kąpieli.

Wanna do małej łazienki – jak wybrać?

Coraz bardziej popularne stają się tzw. mikrokawalerki, w których łazienki również są minimalnych rozmiarów. W tego typu przestrzeniach najlepiej sprawdzi się prysznic, który zajmuje mniej miejsca niż wanna. Jeśli jednak uwielbiasz się kąpać i uważasz, że wanna to idealny produkt dla Ciebie, możesz wybrać małą wannę o pojemności mniejszej niż 170 litrów i długości mniejszej, niż 170 cm. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że kąpiel nie będzie wtedy tak komfortowa, jak w przypadku wanny typu standard.

W wielu blokach w starszym budownictwie popularnym rozwiązaniem było rozdzielenie łazienki i ubikacji. Taki rozkład, nawet przy niewielkiej łazience, pozwalał na montaż wanny wonostojącej w standardowych wymiarach, odpowiedniej do kąpieli. W tego typu pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się wanny prostokątne, które można ustawić przy dłuższej ścianie. Jeśli łazienka ma nietypowe rozmiary, można zdecydować się także na małą wannę o asymetrycznych kształtach. Jest to mniej popularna opcja, ze względu na mniejszą dostępność takich produktów. Dla wielu osób asymetryczna wanna wiąże się także z mniejszym standardem komfortu.

Jaka wanna do dużej łazienki?

Im większa łazienka, tym więcej możliwości aranżacji. W dużych pomieszczeniach można wykorzystać zarówno długie wanny prostokątne, jak i wanny asymetryczne. Warto podkreślić, że produkty o nietypowych kształtach lepiej sprawdzają się w większych pomieszczeniach, gdyż wtedy łatwiej jest znaleźć model, który pomimo oryginalnej konstrukcji w dalszym ciągu będzie odpowiednio szeroki i głęboki, aby zapewniać wygodę. W domach, w których łazienka jest dość przestronna, często stosuje się wanny narożne, które często wyposażone są w dodatkowe siedzisko, podnoszące funkcjonalność produktu.

Dodaj do przechowalni interesujące cię towary i prześlij do nas! w ciągu 24 h otrzymasz od nas informacje:
Ile potrwa skompletowanie Twojego zamówienia
Ile zapłacisz za transport
Czy wybrane elementy są kompatybilne i czy masz już wszystkie elementy, niezbędne do montażu
Udzielimy także fachowej porady, jeśli jej potrzebujesz
przechowalnia
Producenci
© 2011-2016 MARANTESS.
Projekt i wykonanie: Agencja interaktywna Bull Design
Utrzymanie i rozwój: LASAK.IT SERVICES
Czas generowania: 0.0187 sekund. Ilość zapytań: 34. | cache: 22