Aktualności

Wanna czy prysznic – co jest bardziej oszczędne?

W dobie powszechnego dbania o racjonalne zużycie zasobów naturalnych nie sposób pominąć tak ważnej kwestii, jaką jest oszczędzanie wody. Wprowadzenie niektórych zmian, takich jak skrócenie czasu kąpieli czy zakręcanie przepływu wody, kiedy jej nie używamy, ma bardzo duże znaczenie ekologiczne, a dodatkowo takie działanie sprzyja oszczędności finansowej. Co jeszcze można zrobić, aby zaoszczędzić wodę i zmniejszyć wydatki? W tym poradniku porównamy koszty kąpieli w wannie i pod prysznicem. Sprawdzimy, które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne?

Ile kosztuje kąpiel pod prysznicem?

Wpływ na to ile będzie nas kosztować kąpiel pod prysznicem, ma wiele czynników. Do najważniejszych możemy zaliczyć czas trwania i częstotliwość kąpieli, model zastosowanej słuchawki i baterii prysznicowej, ustawione ciśnienie strumienia wody, a także korzystanie z termostatu i stawka za metr sześcienny wody. W przypadku 5-minutowej kąpieli korzystanie z prysznica wiąże się z kosztami od 20 do 30 złotych w skali miesiąca, przy założeniu zużycia wody na poziomie 40-50 litrów za jedną kąpiel. Koszty mogą wzrosnąć, jeśli korzystamy z baterii nieumiejętnie lub spędzamy pod prysznicem dużą ilość czasu. Podczas 10-minutowego prysznica zużycie wody, a tym samym cena jej zużycia mogą przybrać podobne wartości jak w przypadku kąpieli w wannie.

Jaki jest koszt kąpieli w wannie?

Kąpiel w wannie jest niezwykle przyjemna i relaksująca. Pozwala ukoić zmysły po długim dniu pracy i aktywności. Jednak w tym przypadku koszty związane ze zużyciem i ogrzaniem wody mogą być wyższe niż podczas kąpieli w kabinie prysznicowej. Oczywiście wszystko zależy od obowiązującej w danym mieście stawki za wodę i sposobu, w jaki korzystamy z wanny. Niektórzy preferują odprężające kąpiele w wannie pełnej wody, a inni wolą szybki i skuteczny prysznic. W obu przypadkach koszty mogą się zdecydowanie różnić. Przeciętnej wielkości wanna ma pojemność około 150 litrów. Podczas kąpieli wypełniamy ją zazwyczaj w około 70 procentach, w tym 70 litrów to woda ciepła, a pozostałe 30 to woda zimna. W zależności od stawki za zużycie i podgrzanie wody, koszt jednej kąpieli wynosi 2-3 złote przy tylko jednym domowniku. Jeśli korzystamy z wanny w podobny sposób jak z kabiny prysznicowej, wówczas zużywamy mniej więcej 40 litrów wody, co daje koszt około złotówki za kąpiel. W skali całego roku daje to różnice na poziomie kilkuset złotych!

Jak zmniejszyć zużycie wody w wannie i pod prysznicem?

Jeśli jesteś miłośnikiem długich kąpieli w wannie, a jednocześnie nie chcesz zbytnio nadwyrężać swojego budżetu, zmniejsz ich częstotliwość do 2-3 w ciągu tygodnia. Pozwoli to na oszczędność kilkuset złotych w skali miesiąca. W przypadku prysznica, skracając czas codziennych kąpieli do 5-6 minut, jesteś w stanie zaoszczędzić nawet około 500 złotych. W obu przypadkach należy pamiętać o zakręcaniu wody na czas, kiedy jej nie potrzebujemy, np. podczas namydlania ciała czy nakładania szamponu na włosy. Warto także rozważyć montaż nowoczesnej baterii termostatycznej lub wyposażonej w specjalny system ograniczający przepływ wody, bez zmniejszania komfortu kąpieli.

2023-02-07