Jesteś tu: Strona główna

Niski brodzik czy odpływ liniowy – co lepsze?

wtorek, 07 lutego 2023

Podczas urządzania łazienki często stajemy przed dylematem, co wybrać: prysznic czy wannę. W zależności od wymiarów łazienki i jej zagospodarowania najlepiej zdecydować się na rozwiązanie, które okaże się bardziej ekonomiczne i komfortowe. W dzisiejszych czasach to prysznic jest opcją bardziej popularną. Wiąże się to z korzyściami ekonomicznymi i ergonomicznymi. W mieszkaniach w blokach i apartamentowcach łazienki często są dość kompaktowe, a w małych pomieszczeniach łatwiej będzie dopasować prysznic. Wciąż jednak pozostaje pytanie: jaki prysznic wybrać? Czy lepiej zdecydować się na produkt z brodzikiem, czy postawić na odpływ liniowy?

Brodzik czy odpływ liniowy – co lepsze?

Prysznic z brodzikiem jest rozwiązaniem tańszym i łatwiejszym w montażu. Co więcej, w sklepach możemy znaleźć szeroki wybór gotowych zestawów z płytkim brodzikiem, który nie powinien powodować szczególnego dyskomfortu nawet wśród osób starszych i niepełnosprawnych. Mimo wszystko miłośnicy wygody chętniej stawiają na kabiny prysznicowe bez brodzika. Jak zdecydować się na dobrą opcję do indywidualnych warunków mieszkaniowych?

Prysznic z niskim brodzikiem – wady i zalety

Oferta kabin prysznicowych na rynku jest bardzo szeroka. W sprzedaży znajdziemy prysznice z brodzikami o różnych głębokościach, wymiarach i kształtach. Największą popularnością wśród takich produktów cieszą się kabiny prysznicowe wyposażone w płytki brodzik. Dla większości osób takie rozwiązanie jest po prostu praktyczniejsze, ponieważ niski brzeg brodzika ułatwia wchodzenie i wychodzenie z kabiny, a co więcej, zapewnia większą wygodę seniorom i osobom z niepełnosprawnością ruchową. Kabiny prysznicowe z niskim brodzikiem są łatwiejsze w montażu, niż odpływy liniowe, co dla wielu osób stanowi dużą zaletę. Popularność pryszniców z brodzikiem bierze się także z szerokiego wyboru tego typu produktów. Prysznic z płytkim brodzikiem to świetna alternatywa dla odpływu liniowego w niewielkich łazienkach w blokach i kamienicach o starym budownictwie, gdzie nie można zamontować odwodnienia. Wadą tego rozwiązania są określone wymiary kabin prysznicowych i brodzików. Choć wybór jest szeroki, w przypadku łazienek o nietypowym kształcie może pojawić się problem z doborem konkretnego modelu do danej łazienki.

Odpływ liniowy – co to jest? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Odpływ liniowy lub odwodnienie liniowe to ukryty w podłodze kanał, dzięki któremu nie będzie potrzebny montaż tradycyjnego brodzika do kabiny prysznicowej. Odpływy liniowe stanowią już powszechne rozwiązanie w krajach zachodnich, a ich popularność w Polsce rośnie.

Jedną z głównych zalet takiej konstrukcji są właściwie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Prysznic można zamontować w łazience praktycznie w dowolnym miejscu, wykorzystując zakamarki i wnęki, w których kabina z brodzikiem nie mogłaby się zmieścić. Odpływy liniowe umożliwiają stworzenie strefy prysznicowej o dowolnych wymiarach i kształcie, co spodoba się miłośnikom oryginalnych, nietuzinkowych przestrzeni.

Odwodnienie liniowe nie wymaga montażu brodzika, a prysznic bez baseniku optycznie powiększy łazienkę. Co więcej, w tym przypadku możemy liczyć na równą posadzkę na terenie całej łazienki. Jest to duża korzyść w domach i mieszkaniach, w których mieszkają osoby ograniczone ruchowo, np. seniorzy. Kabina bez prysznica jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Mycie brodzika bywa żmudne i męczące, ponieważ na jego powierzchni często osadza się kamień.

Wśród wad odpływów liniowych wyróżniamy bardziej skomplikowany montaż i wyższą cenę samego systemu. Decydując się na tę opcję, trzeba też pamiętać, aby założyć antypoślizgowe płytki.

Odpływy liniowe – czy wszędzie można je zamontować?

Brak możliwości montażu odpływu liniowego w dowolnej łazience to kolejna niedogodność. Takie instalacje raczej nie sprawdzą się w blokach i starym budownictwie. Na odwodnienie liniowe najlepiej zdecydować się na etapie budowania domu, kiedy jeszcze nie jest ustalona grubość posadzki. Montaż odpływu liniowego wiąże się bowiem ze wbiciem się w posadzkę, co w niektórych miejscach może stanowić problem.

Niski brodzik czy odpływ liniowy – co wybrać?

Kabina prysznicowa z brodzikiem to popularne rozwiązanie w blokach i apartamentowcach. W takich miejscach aktualnie tylko taki wybór wchodzi w grę, ponieważ w większości mieszkań w starszym budownictwie zamontowanie odpływu liniowego nie jest możliwe. Prysznic z brodzikiem to też w dalszym ciągu tańsze rozwiązanie, a to dla wielu osób stanowi czynnik przeważający przy wyborze. Odpływy liniowe są jednak zdecydowanie bardziej komfortowe. Popularność tego rozwiązania rośnie i coraz więcej osób decyduje się na tę opcję jeszcze na etapie stawiania budynku. W domach, gdzie mieszkają osoby starsze lub z niepełnosprawnością, w miarę możliwości lepiej zamontować odwodnienie liniowe, które zapewni większy komfort i bezpieczeństwo domownikom.

Dodaj do przechowalni interesujące cię towary i prześlij do nas! w ciągu 24 h otrzymasz od nas informacje:
Ile potrwa skompletowanie Twojego zamówienia
Ile zapłacisz za transport
Czy wybrane elementy są kompatybilne i czy masz już wszystkie elementy, niezbędne do montażu
Udzielimy także fachowej porady, jeśli jej potrzebujesz
przechowalnia
Producenci
© 2011-2016 MARANTESS.
Projekt i wykonanie: Agencja interaktywna Bull Design
Utrzymanie i rozwój: LASAK.IT SERVICES
Czas generowania: 0.0207 sekund. Ilość zapytań: 35. | cache: 23